Printer-friendly versionSend to friend
Apartheid Duvarı Karşıtı Filistin Kampanyası

Filistin halkının İsrail'e karşı geniş kapsamlı askeri ambargo çağrısı

Çağrı metninin orijinali için buraya tıklayın

Basın bülteni için buraya tıklayın

Daha fazla bilgi için buraya tıklayın

İsrail'in dokunulmazlığına son vermek için:

Filistin halkının İsrail'e karşı geniş kapsamlı askeri ambargo çağrısı

  • Filistin halkı İsrail'e karşı geniş kapsamlı askeri ambargo çağrısında bulunuyor
  • Gençlik hareketi aktivistleri İsrail'in BM ve konsolosluklarla birlikte gizli askeri anlaşmalar yaptığını duyurmakta ve deliller ortaya koymaktadır.
  • Dünya çapında milyonlarca kişiyi temsil eden kuruluşlar ve Desmond Tutu'nun da aralarında bulunduğu Nobel Ödülü sahipleri bu durum karşısında Filistin'in ambargo çağrısına destek vermektedir.

Filistinli siyasi partileri, ticari birlikleri, STK'ları ve kitlesel örgütlenmeleri bir çatı altında toplayan en büyük koalisyon olan Filistin Boykot, Tecrit ve Yaptırım Komitesi (BNC) İsrail'e karşı acilen geniş kapsamlı askeri ambargo uygulanması çağrısında bulunmuştur.

BNC'nin ambargo çağrısında şu satırlar yer alır: "İsrail'e karşı geniş kapsamlı askeri ambargo geç kalmış bir uygulamadır. Bu uygulama İsrail'in Filistinlilere, bölgedeki diğer halklara ve devletlere karşı yasa dışı yollarla kullandığı güce bir son vermek için hayati bir adım olacak ve uluslararası hukuk önünde yaptırımlara maruz kalması için İsrail üzerinde etkili ve şiddet içermeyen bir baskı uygulanacaktır."

Filistinli aktivistler bu sabah gençlik hareketi Hirak Şebabi ile birlikte BM'nin Ramallah'taki temsilciliğinin önünde toplanarak çağrılarını ve İsrail'in uluslararası alanda yaptığı askeri anlaşmaların kanıtlarını sembolik olarak iletti.

Bu çağrı İsrail'i uluslararası hukuk önünde 2. Özgürlük Filosu'na ve bugün Tel-Aviv Havalimanına inen "Welcome to Palestine" kampanyası aktivistlerine yaptıklarından dolayı sorumlu tutmayı amaçlamaktadır.

Askeri ambargonun destekçileri arasında Nobel ödüllü başpiskopos Desmond Tutu (Güney Afrika), Mairead Maguire (İrlanda), Betty Williams (İrlanda) ve Adolfo Pérez Esquivel (Arjantina) bulunmaktadır. Alternatif Nobel Ödülü sahipleri Walden Bello (Filipinler) ve Chico Whitaker (Brezilya) ve Kanada'nın tanınmış yazarı ve gazetecisi Naomi Klein da bu çağrıya destek vermektedir.

Başpiskopos Tutu "Bu askeri ambargo çağrısını destekliyorum çünkü Filistinliler ve İsrailliler için şiddet içermeyen yollarla gelecek bir barış ve adalet arzusundayız," derken, Naomi Klein şu açıklamada bulunmuştur: "Bu haklı askeri ambargo İsrail'in dokunulmazlığına son verme yolunda atılan hayati bir adımdır."

Güney Afrika'dan COSATU ve Brezilya'dan CUT gibi ticari birliklerin de içinde bulunduğu dünya çapında milyonlarca üyesi bulunan sivil toplum kuruluşları da İsrail'e karşı askeri ambargo çağrısına destek vereceklerini ve aktif olarak kampanyaya katılacaklarını açıklamıştır.

Ambargo çağrısı Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail'in Batı Şeria'da inşa ettiği Apartheid Duvarı'nın yasa dışılığını onaylamasının yedinci ve sivil toplumun İsrail uluslararası hukuk uyarınca hareket edinceye kadar geçerli olacak Boykot, Tecrit ve Yaptırım (BDS) çağrısının altıncı yılını anmak amacıyla yapılmıştır.

Ayrıca BNC bugün İsrail'in uluslararası askeri bağlantılarını ve sonuçlarını ele alan hukuki ve siyasi analizler yayınlamıştır.

RÖPORTAJLAR, RAMALLAH'TAKİ GÖSTERİLERLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR VE DAHA FALA BİLGİ İÇİN:
media@bdsmovement.net
Filistin: 00970-598921821

EDİTÖRLERİN DİKKATİNE:

* Ramallah'ta düzenlenen eylemin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını bu adresten talep edebilirsiniz: media@bdsmovement.net

* BNC'nin eylem çağrısının tam metnine ve İsrail'le yapılan silah ticaretiyle ilgili detaylı bilgilere Cuma gününden itibaren bu adreslerden ulaşabilirsiniz: www.bdsmovement.net veya e-posta: media@bdsmovement.net

* BNC'nin bugün yayınladığı bir metin İsrail'le yapılan askeri işbirliğinin, İsrail'in uluslararası hukuku hiçe sayan eylemlerine uluslararası destek vermenin en önemli yolu olduğunu dile getirmektedir. 2010 yılında İsrail'in ürettiği mühimmatın yaklaşık %80'i ihraç edilmiş ve İsrailli askeri şirketler bu ihracattan 7.2 milyar Dolar kazanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri 2000 yılından 2009 yılına kadar İsrail'e 24.1 milyar Dolar askeri yardımda bulunmuştur. Aynı dönemde ABD, hükümet harcamalarını kullanarak 18.9 milyar Dolar değerinde silah ve mühimmat desteği vermiştir. Avrupa Birliği üyeleri 2003-2008 yılları arasında İsrail'e satılan mühimmat için 1 milyar Euro değerinde lisans onayladı. Brezilya'nın İsrail'le imzaladığı ana anlaşmaların değeri ise bir milyar Doları bulmaktadır. Dahası İsrail'in askeri endüstrisi Brezilya'nın askeri endüstrisinden giderek daha fazla mühimmat satın alırken askeri şirketlerle de ortaklık ve stratejik ilişkiler kurmaktadır.

x

Select (Ctrl+A) and Copy (Ctrl+C)